Sunday, December 2, 2007

Robbie's 2nd Growing Post




1. What strategies were needed?
2. How did you use these strategies?
3. Or How could you of used these strategies.
4. How would you figure out the price of a 6 cup bag of Betty's Snack mix? Use a ratio table
5. Find 3 other values (amounts of Snack Mix) that could be solved using the same ratio table.
6. Find the $$ of your new container sizes

1.The strategies that were needed were a ratio table and division/multiplacation.
2. For the ratio table, I put cups on one side and money on the other side. Then multiplied 2 2/5 to get 12. Then found out it was times 5. Then did that to the money. Then divided to get 1/2 cups.
3. Another way to use this strategey is add 2 2/5 instead of multiplying them.
4. To get 6 cups you get 12 cups then divide it in 2. So it will equal 6 cups and do the same thing to the money so it will equal 9 dollars.
5 and 6. The numbers I chose was 1, 5, 10.
To get 1 cup I multipled the money so it will equal for 1 cup.
To get 5 cups I multiplied 1 cup and the money by 5 so it will = 5 cups worth.
To get 10 cups I multiplied 5 cups and the money by 2 to get 10 cups of stuff.







Question 2






Question 3



QUESTION 4

2 comments:

ThankYouz said...

Growing Post Question 1 Betty's Snack Mix Total (15 marks) 12/15

Answers all questions 5/5 marks (1 per Question)

Quality of Answers 7/10 marks

10= Perfect
8= Great Job but there is room for improvement
7= Good Job but there is much room for improvement
6= Decent job but you need to work harder
5= All work is done but effort is lacking
Less than 5 would be for questions answered incorrectly and without effort and incomplete.

Growing Post Question 2 (10 marks)


Embeds the voicethread after question 1 (1 mark)
Creates the Voicethread to answer Question (1 marks)

Add Comments to further elaborate on the strategies used (1 per comment left) Max 4 marks

Math work is correct in the voicethread (4 Marks)

Bonus marks for any person doing more than 4 questions (2 marks)

Growing Post Question 3 (14 marks)


Uses Pictures or a voicethread to answer the question (3.5 Marks)


Explains the 7 strategies using 7/8 and 11/12 (7 Marks)

Comments on the voicethread (3.5 marks .5 per comment)


Question 4 Sharing Pizza's (15 marks)

Clearly shows How much pizza does each student get in the different groups? (4 marks)

Shows which group gets the largest portion of Pizza (2 marks)

Show how you found your answer in 2 different ways. (4 marks)

What strategies did you use in finding your answer. Student must show strategy and explain how it was used.(2 marks)

Added comments on voicethread or added detail to explanations (3 marks)

Total Math Work (54 marks)


Formatting (21 Marks)

Proper title (2 Marks) 2/2
Proper labels (3 marks) 3/3
Only one post and no drafts left in dashboard (2 marks) 2/2
Questions are in the proper order (4 Marks)4/4
Post looks pleasing (10 Marks)/10

Pictures are lined up, text is left justified etc

The post looks professional and not piecemeal.

Completing Self Evaluation and leaving a comment (10 Marks)
Completing 2 Peer Evaluations Leaving comments on the Growing Post and Voicethreads (20 marks) 10 marks per student

Total Marks for Growing Post ( 105 Marks)

33/105----------

Growing Post Completed on time 0 mark deduction
Completed 1 day late 10 mark deduction
Completed 2 Days Late 15 Mark Deduction
Completed more than 2 days late 20 Mark Deduction

ThankYouz said...

Good try Robbie...
LAWL!!! XD