Monday, November 26, 2007

Dharyll's 2nd Growing post

12 Cups...

Most peeps had to use a ratio table to solve most of the questions. I also use equivalent fractions to make my answers shorter and easier to understand. My other strategy is long division.

I used the the ratio table to get the answer for 12 cups and also to get the price. Using my brain I multiplied 2 2/5 cups by 5 to get 12 cups. As for the price i also multiplied $3.60 by 5 and got $18.00.

1/2 Cup...
I used the same thing but to get the answers i had to do some stuff.

First, I had to divide 2 2/5 by a number to get 1/2 but it was pretty hard so i had to use long division. I still didn't got the explanation but I got an answer. I still used the same denominator, 12, then I divided the cups for the ingredients by 2 using 12 as the denominator and i got 6 cups out of 12 cups. I can also use a ratio table and it will be much easier.

In this ratio table I started with the 2 2/5 cup until I got to 1 cup and found out the price for each cup.

I also found out different cups like for 3 cups, the price would be $4.50 as shown in the ratio table. I also found out the price for 1 cup, $1.50, by using the ratio table. If you multiply 12 by 2 and so is the price you'll get 24 cup with the price of $36.00.












Here is the Voicethread for Question 3 and Pizza Pizza.

2 comments:

Dµaryll said...

Growing Post Question 1 Betty's Snack Mix Total (13/15 marks)

Answers all questions 5/5 marks (1 per Question)

Quality of Answers 8/10 marks

10= Perfect
8= Great Job but there is room for improvement
7= Good Job but there is much room for improvement
6= Decent job but you need to work harder
5= All work is done but effort is lacking
Less than 5 would be for questions answered incorrectly and without effort and incomplete.

Growing Post Question 2 (8/10 marks)

Embeds the voicethread after question 1 (1/1 mark)
Creates the Voicethread to answer Question (1/1 marks)
Add Comments to further elaborate on the strategies used Max 3/4 marks
Math work is correct in the voicethread (3/4 Marks)

Bonus marks for any person doing more than 4 questions (0/2 marks)

Growing Post Question 3 (9/14 marks)

Uses Pictures or a voicethread to answer the question (3/3.5 Marks)
Explains the 7 strategies using 7/8 and 11/12 (6/7 Marks)
Comments on the voicethread (0/3.5 marks .5 per comment)

Question 4 Sharing Pizza's (10/15 marks)
Clearly shows How much pizza does each student get in the different groups? (3/4 marks)
Shows which group gets the largest portion of Pizza (2/2 marks)
Show how you found your answer in 2 different ways. (4/4 marks)
What strategies did you use in finding your answer. Student must show strategy and explain how it was used.(1/2 marks)
Added comments on voicethread or added detail to explanations (0/3 marks)

Total Math Work (40/49 marks)


Formatting (17/21 Marks)

Proper title (2/2 Marks)
Proper labels (2/3 marks)
Only one post and no drafts left in dashboard (2/2 marks)
Questions are in the proper order (3/4 Marks)
Post looks pleasing (8/10 Marks)

[z]εdric[к]-[ε]sταci[o] said...

Growing Post Question 1 Betty's Snack Mix Total (12/15 marks)

Answers all questions 4/5 marks (1 per Question)

Quality of Answers 8/10 marks

10= Perfect
8= Great Job but there is room for improvement
7= Good Job but there is much room for improvement
6= Decent job but you need to work harder
5= All work is done but effort is lacking
Less than 5 would be for questions answered incorrectly and without effort and incomplete.

Growing Post Question 2 (9/10 marks)

Embeds the voicethread after question 1 (1/1 mark)
Creates the Voicethread to answer Question (1/1 marks)
Add Comments to further elaborate on the strategies used (1 per comment left) Max 4/4 marks
Math work is correct in the voicethread (3/4 Marks)

Bonus marks for any person doing more than 4 questions (0/2 marks)

Growing Post Question 3 (12/14 marks)

Uses Pictures or a voicethread to answer the question (3/3.5 Marks)
Explains the 7 strategies using 7/8 and 11/12 (6/7 Marks)
Comments on the voicethread (3/3.5 marks .5 per comment)

Question 4 Sharing Pizza's (12/15 marks)
Clearly shows How much pizza does each student get in the different groups? (3/4 marks)
Shows which group gets the largest portion of Pizza (2/2 marks)
Show how you found your answer in 2 different ways. (3/4 marks)
What strategies did you use in finding your answer. Student must show strategy and explain how it was used.(1/2 marks)
Added comments on voicethread or added detail to explanations (3/3 marks)

Total Math Work (45/49 marks)


Formatting (16/21 Marks)

Proper title (1/2 Marks)
Proper labels (2/3 marks)
Only one post and no drafts left in dashboard (2/2 marks)
Questions are in the proper order (3/4 Marks)
Post looks pleasing (8/10 Marks)

A star for making a good voicethread with explanations.
A star for doing all the questions.
A wish that you should have put the pizza pizza thing on another voicethread.